مقالات

درب ضد حریق و ویژگی های آن

درب ضد حریق

درب ضد حریق

درب ضد حریق به دلیل آنکه دچار سوختن نمی شوند معمولاً در راهروها استفاده می شوند درواقع این درب ها ازآن جهت در راه روها استفاده می شوند که درصورتی که شعله های آتش به راه روها رسید افراد حاضر در ساختمان بتوانند با رساندن خود به قسمت پشت درب ضد حریق بتوانند خود را از شعله های آتش در امان نگهدارند و شعله های آتش در پشت درب باقی بماند. بنابراین این نوع از درب ها ازجمله مهم ترین المان ها در بحث امنیت محیط می باشند.

 

قابلیت مقاومت به آتش در درب های ضد حریق

اما چرا این نوع از درب ها قابلیت ضد حریق دارند؟ پاسخ به این سؤال راحت است. درواقع به طورکلی هر نوع دری از چهارچوب، یراق آلات، شبکه ی داخلی و سایر اجزاء ساخته شده است و اگر تولیدکننده، تمام این قطعات ذکرشده را به صورت ضد حریق تولید نمایند به طورکلی یک آماده می شود. ساختار داخلی این درب ها از پشم سنگ نسوز به عنوان عایق حرارتی است. و می تواند تا مدت ها پس از آتش سوزی از ورود آتش و دود به پله های اضطراری جلوگیری نمایند.

 

ویژگی درب های ضد حریق

 

دسترسی آسان

این نوع از درها به عنوان راه های فرار در مواقع خاص مانند آتش سوزی مورداستفاده هستند و معمولاً رنگ آن ها قرمز روشن است تا در مواقع اضطراری قابل رؤیت باشند. همچنین امکان باز شدن آن با هل دادن دستگیره در زمان مواجه با آتش وجود دارد.

 

مقاومت در برابر آتش

مهم ترین فاکتور در ساخت این نوع از درب ها میزان مقاومت آن ها در برابر آتش بوده که این مقاومت معیاری جهت اندازه گیری نرخ صدمه ندیدن و تغییر شکل ندادن در مدت زمان مشخص می باشد.

 

فشردگی هوا

این نوع درب ها  دارای راه دسترسی خروجی امن از محوطه آتش گرفته می باشند. درنتیجه مهم است که از نفوذ دود به خروجی امن جلوگیری کنند. به همین منظور درب های ضد حریق نسبت به دود عایق می باشند.

 

انواع درب های ضد حریق

به طورکلی درب ها در انواع و متریال های مختلفی ارائه می شود که در این بخش به توضیحی از هرکدام از این درب ها می پردازیم:

 

درب ضد حریق فلزی

به طورکلی درب های ضد حریق فلزی دارای درب و چهارچوبی فلزی می باشد. روکش چهارچوب استفاده شده برای چهارچوب و درب از جنس ورق های گالوانیزه فولادی می باشد و در داخل درب ضد حریق از ماده مهمی استفاده می شود که تا دمای ۸۵۰ درجه در مقابل حرارت و دما مقاومت نشان می دهد.

همچنین  برای یراق آلات مورداستفاده در این درب ضد حریق نیز باید از متریالی استفاده شود که در برابر آتش مقاومت بالایی داشته باشد و از درزگیری استفاده شود که مطابق با استانداردهای حریق باشد. چراکه درزگیرها نقش بسیار مهم و بسزایی در جلوگیری از خروج دود و گازهای سمی ناشی از آتش سوزی به بیرون ایفا می کند. درب های ضد حریق فلزی دارای ضخامت ۵.۵ سانتی متر می باشد و به دلیل ضخامت بالای درب امکان نصب درب فلزی بر روی چهارچوب چوبی وجود ندارد.

از دیگر مسئله های مهمی که باید در نصب و استفاده از درب ضد حریق فلزی به آن توجه داشت، استفاده از رگلاژ درست است. چراکه باید با پیم، کوک لولای فلزی به دقت انجام شود تا باعث افتادگی لولا در طول زمان طولانی نگردد.

 

درب ضد حریق چوبی

درب ضد حریق چوبی که از اسم آن پیداست با چهارچوب چوبی ساخته می شود در پایین این نوع درب ها یک قسمت متحرک موجود است که در زمان بسته شدن. قسمت محرک پایین می باشد که باعث می شود تا مانع از ورود دود شود. لازم به ذکر است که مطابق استانداردها چوب این نوع درب ها باید از نوع خشک و بدون هیچ گونه کنده کاری و برجستگی باشد.

درب ضد حریق چوبی به دلیل نصب آسان تر و استفاده راحت تر از آن نسبت به درب ضد حریق فلزی از طرفداران بیشتری برای استفاده کنندگان دارد. درب های چوبی ضد حریق بر روی چهارچوب فلزی و چوبی امکان پذیر است که بسته به نظر و استانداردهای مطابق با در باید یکی از دو نوع چهارچوب را انتخاب کنید. چهارچوب های چوبی باید از چوب خشک بدون رنگ و از جنس چوب روس خشک باشد.

جالب است بدانید که درب چوبی ضد حریق مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد و به دلیل نوع متریال خاص مورداستفاده و نحوه تولید آن  قیمت بالاتری را نسبت به سایر درب های ضد حریق دارد درب های چوبی ضد سرقت در دو نوع تک لنگه و دو لنگه در بازار موجود می باشد که نوع دستگیره و یراق آلات مورداستفاده در ساخت آن نیز باید ضد حریق و متناسب با استانداردهای آتش نشانی باشد.

 

کاربرد درب های ضد حریق

به طورکلی درب های ضد حریق در مکان های مختلفی ازجمله موارد زیر کاربرد دارند که شامل:

  • درب های خروج اضطراری برج های مسکونی و اداری
  • درب مخصوص نیروگاه برق
  • درب بیمارستانی
  • درب خزانه ها و انبار

 

درب های ضد سرقت

در سال های اخیر یکی از تجهیزات ساختمانی که استفاده از آن ها افزایش یافته، درب ضد سرقت است درب ضد سرقت همان گونه که از اسم آن مشخص است به درب های گفته می شود که مانع ورود سارقین شده و در مقابل هرگونه دست کاری، تخریب و اهرم نمودن ایمن و قابل اطمینان باشد که شایان ذکر است اطمینان به منزله صد در صد نبوده ولی در مقایسه با درب های معمولی می توان تفاوت بسیار زیادی را مشاهده نمود و به استحکام درب های ضد سرقت پی برد که برخلاف درب های معمولی این گونه درب ها در مقابل فشار، برش، اهرم و دست کاری قفل از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار بوده و امنیت بسیار بیشتری از درب های معمولی حتی با نرده های حفاظتی دارند.

 

ساختار درب ضد سرقت

به طورکلی درب ضد سرقت از یک لایه داخلی از جنس فولاد ساخته شده که این لایه با دو لایه دیگر از جنس چوب روکش داده می شود در فضای داخلی این درب ها عایق پشم سنگ با دانسیته بالا کار گذاشته می شود. که نوعی عایق صوتی و حرارتی به شمار می آید. قفل ها و یراق آلاتی که در این نوع درب ها به کار می روند با درب های معمولی متفاوت و از نوع گاوصندوقی هستند. درواقع درب توسط دو یا سه قفل به چهارچوب متصل می شود؛ بنابراین استفاده از درب های ضد سرقت نه تنها امنیت را برای ساکنین ساختمان به ارمغان می آورد. بلکه از هدر رفت انرژی و انتقال سروصدا نیز جلوگیری می کند.

 

حرف آخر

امیدرواریم که از وبلاگ درب ضد حریق و ویژگی های ان بر اساس مواد راضی بوده باشید.

شما میتوانید برای اطلاعات بیشتر دیگر وبلاگ های ما را مطالعه کنید.

موفق باشید …


شما بزرگواران میتوانید از راه های ارتباطی زیر با ما در ارتباط باشید.

 

آدرس: البرز, کرج , حیطه فعالیت کاری سراسر کشور

 

تماس: 09359903700

 

اینستاگرام: hyperdoorsiranian

 

واتساپ: 09359903700

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *